Om niet te vergeten: we eten er allemaal van.....Ga hier naar de geschiedenispagina's



Producten:

Landbouwproducten

Moutfabriek

18 maart 2005. Circa 700 boeren en andere betrokkenen bezochten 18 maart de in aanbouw zijnde moutfabriek en grootschalige graanopslag in de Groninger Eemshaven.

Hier bouwt Holland Malt BV de grootste en modernste moutfabriek ter wereld. Het 3,5 ha grote bouwterrein bood de bezoekers een indrukwekkende aanblik.
Het totale project wordt in januari 2005 opgeleverd en krijgt dan een capaciteit van 130.000 ton mout brouwgerst, afkomstig van 165.000 ton brouwgerst ofwel 30.000 hectare. Dit is goed voor ruim 1 miljard liter bier. De graansilo zal in juli 2004 al gereed zijn om 60.000 ton brouwgerst van de nieuwe oogst te kunnen ontvangen.

De totale investering bedraagt 55 miljoen euro. Holland Malt is een gezamenlijke onderneming van Bavaria in Lieshout, Agrifirm in Meppel en bijna 600 graantelers die participeren in de bewerking van hun brouwgerst. Om de betrokkenheid bij de bouw te symboliseren, verrichtte burgemeester drs. G.D. Renkema van de gemeente Eemsmond namens alle betrokkenen een officiële handeling door een wand-element van de graanopslag op zijn plaats te zetten.

Biovalue

Fabriek voor biodiesel in
de Eemshaven. (Dgbld vh Noorden 2 april 2004 en 21 juli 2004)

Zó kan het er straks uitzien in de Eemshaven: Een fabriekscomplex van 40 miljoen waar zowel biodiesel als veevoer wordt gemaakt. schaalmodel Biovalue Eemshaven Binnen twee jaar moet in de Eemshaven een biodieselfabriek verrijzen onder de naam Biovalue. De investering bedraagt 40 miljoen euro, als het tenminste gaat om een fabriek met een productievolume van 60.000 ton biodiesel ofwel 80 miljoen liter. Het levert 28 arbeidsplaatsen op. Maar indirect worden, via de leveranciers - vooral boeren -, 1500 werkplekken behouden.

Het bijzondere aan Biovalue is dat de productie zal draaien op een uniek patent. Voorlopig opereert Biovalue als stichting vanuit Stadskanaal met ir. Michiel Kousemaker als voorzitter. Het project is de afgelopen tijd in het grootste geheim voorbereid en werd deze week gepresenteerd aan een aantal partijen. Het initiatief staat overigens volledig los van de plannen voor een biobrandstoffabriek (op basis van koolzaad) in Delfzijl.

Biobizz

Welkom in de organische wereld volgens
BIOBIZZ. BIOBIZZ ontwikkelt en produceert sinds 1992 aardemengsels, mest- en hulpstoffen, speciaal voor de biologische teelt. BIOBIZZ is een bekende meststoffenleverancier in Nederland, met de meeste ervaring in de branche. De producten All-Mix, Light-Mix, Pre-Mix, Bio-Bloei en Bio-Groei waren de eerste in hun soort, later vaak nagemaakt, maar nimmer geëvenaard> Met een eigen laboratorium welke garant staat voor de hoge kwaliteit.

Een aantal sterke argumenten om biologisch te produceren:
• Een biologische teelt levert betere kwaliteit.
• Biologisch telen is zeer eenvoudig want luistert minder nauwkeurig.
• Een biologisch geteeld product levert een hogere prijs op.
• Milieuvriendelijk!



Het vlakke land
Oneindig ver
De horizon

Strakke strepen
Convergeren
De kleurenpracht

De tulpen klaar
Om gekopt
Te worden.

Groninger boerderijen - ook een product -

Naar de website van Westerenzelens, foto WB Dit is een boerderijtype die veel in Groningen voorkomt, ook in een kleinere uitvoering in de veenkolonieën. De afgebeelde boerderij ligt bij een plek waar al heel lang boerderijen hebben gestaan. Bij de voormalige wierde Enzelens, het is oorspronkelijk een zgn. edele heerd. Typisch voor veel voormalige wierden in Groningen: De wierde Enzelens werd afgegraven en de boerderij enkele honderden meters westelijk weer gebouwd. De grote nog bestaande boerderijen dateren veelal uit de tijd dat het economisch goed ging met de landbouw. (eind 19e eeuw, begin 20e eeuw).
foto herenhuis/boerderij Enzelens met nog de fabriekspijp
De wierde Enzelens werd afgegraven en de Hr. Pieter Tichelaar, burgemeester, boer en steenfabrikant, had daar een groot aandeel in. De Tichelaars heetten aanvankelijk Willems, maar veranderden hun naam begin 18e eeuw in Tichelaar. Ze waren exploitanten van de steenfabriek Enzelens en hadden een boerderij. Jacobus Pieter en daarna zijn zoon Pieter Willem waren vele jaren (1814 - 1893) burgemeester van Loppersum. Bijgaand de foto van het herenhuis welke door Pieter Willem gebouwd ( 1874) en bewoond werd. In 1804 stichtte Jan Hendrik Sissingh de steenfabriek (tichelwerk) Rusthoven. Van 1811 tot 1814 was deze J.H. Sissingh de eerste burgemeester van Loppersum.

De boerderijen in de veenkolonie-gebieden, zoals de Pekela's en omgeving, zijn ook typisch voor deze streek.

Logeren op het platteland van Groningen: Hoeve-logies, ruimte rust en vrijheid.

Het is ook mogelijk om uw paard mee op vakantie te nemen. En het te combineren met extra training. Dit is mogelijk op de Cremersheerd te Loppersum. Voor het adres zie voorgaand adres op de site van de Hoeve-logies.

Paarden

foto paard Op basis van zakelijke argumenten sinds 2001 gevestigd in Eenrum.

Deze paardenfarm is waarschijnlijk uniek in Nederland, zeker in Groningen: Flevofarm paardenfokkerij gevestigd in Eenrum.

Melk en melkproducten in Groningen

Ook de provincie Groningen heeft zijn vele melkfabrieken gehad. Zoals Farmsum, Blijham, Laude, Loppersum, etc. De laatste zelfstandige melkfabriek was waarschijnlijk OZMI in Winschoten.
Anno 2001 is de organisatie van de productie van melkproducten aan verandering onderhevig, wat dat betreft veranderd er weinig. Zie de plannen met b.v. de kaasfabriek Bedum, onderdeel van Friesland Foods. Het laatste productiebedrijf in de provincie Groningen? De boeren in Groningen welke vroeger melk leverden hadden vaak een gemengd bedrijf. Nu alleen nog grote productie-eenheden.
De vele melkfabrieken zijn verdwenen. De veestapel is veel groter geworden. Het transport gebeurt nu met grote tanks en de verwerking in grote produktie-eenheden. En de soorten producten zijn uitgebreid. Zie hier voor een indruk van de melkproductie.

Aardappelmeel

foto voormalige aardappelmeelfabriek De productie van aardappelen en aardappelproducten heeft een belangrijke geschiedenis. De fabrieken in Alteveer, Pekela, Veelerveen, Stadskanaal, Zuidwending, Ommelanderwijk, Musselkanaal, Gasselternijveen, Veendam etc. zijn allemaal historie.

Avebe is nu het bedrijf voor de verwerking en verkoop van aardappelproducten. Daarnaast neemt in de Groninger akkerbouw de teelt van pootaardappelen een grote plaats in.

Karton

foto strokartonfabriek Brittannia De oorspronkelijke kartonfabrieken gebruikten stro als grondstof. Dat is volledig veranderd met het gebruik van recyling papier als grondstof en een veel breder scala aan karton- en papierproducten.

In de provincie Groningen zijn een tiental kartonfabrieken gevestigd. Bijvoorbeeld in Pekela (Kappa) productieafdelingen van internationale concerns. Kartonfabrieken.

Suiker

foto bieten en suiker De CSM met fabrieken in Breda en Hoogkerk bij Groningen produceren jaarlijks 400.000 ton suiker, dit is ca. 40% van de Nederlandse capaciteit.
CSM is an internationally operating company. The operating companies are mainly based in Europe and North America, but also in South America and Asia.

Suiker Unie is de grootste producent van kristalsuiker in Nederland en suikerspecialist bij uitstek. De onderneming is in hoofdzaak actief in Nederland en een aantal andere landen van de Europese Unie. Op de wereldmarkt worden de producten verhandeld door Limako Suiker B.V., waarvan Royal Cosun meerderheidsaandeelhouder is. Suiker Unie heeft productielocaties in Dinteloord, Groningen, Puttershoek, Roosendaal en Ormoz (Slovenië).

Hennep

foto hennepteelt Sinds 1994 wordt op steeds grotere schaal hennep op de zandgronden verbouwd. Dze foto is gemaakt in de omgeving van Veendam.

Hennep heeft bij de meeste mensen nog een negatieve klank, maar de producten van hennep hebben
veel goede mogelijkheden.

Zonnebloemen

foto zonnebloemen bij Appingedam Is dit Frankrijk? Nee, dit is Groningen anno 2002. Bij Appingedam aan het Damsterdiep. Zonnebloemen komen oorspronkelijk uit Noord- en Zuid-Amerika en zijn gedomesticeerd rond 1000 voor Christus.

De Inca's vereerden de zonnebloemen als beeld van hun zonnegod. In 1530 werd de zonnebloem door Spaanse zeelieden naar Europa gebracht.

Facelia

foto feacelea bij Loppersum Facelia wordt gebruikt voor groenbemesting. Facelia heeft door de snelle groei een sterk onkruid onderdrukkende werking en produceert bij stoppelzaai ongeveer 3.000 kg drogestof per ha, waarvan 800 kg uit wortels bestaat.

Facelia is een echte bijenplant. Als de plant voldoende vocht krijgt wordt er veel nectar geproduceerd. Uit de bloemen kunnen stoffen voor parfum gewonnen worden.

Waddenpeen

foto peenteelt Uithuizermeeden De bedrijven Koop Landbouw, Koop Koeling en Koop Divers zijn gespecialiseerd in de productie, koeling, export en import van agrarische producten. Waarbij elke activiteit is ondergebracht bij één van deze bedrijven.
Let op de milieuvriendelijk omgeving op de foto.

Aardappelen

foto aardappelenteelt
Deze foto is gemaakt in de buurt van Uithuizen (Valom). De aardappelen worden door de firma Werkman geleverd onder de naam Landjuweel.
Van producent tot consument bijna geheel in handen van deze firma. Alleen de uiteindelijke verkoop aan de consument niet.

Zie ook het recept van de maand op de webpagina van fa. Werkman te Uithuizermeeden

Valid XHTML 1.0 Transitional

Rozenkwekerijen (zaailingen) in Oost-Groningen

foto roos
Rosarium te Winschoten In Oost-Groningen worden 70 miljoen (90% van de wereldproductie) rozenzaailingen gekweekt. Deze worden geleverd aan rozenkwekers voor verdere veredeling.

In de zestiger jaren is het rosarium te Winschoten opgezet. Het is gelegen aan de Mr. D.U. Stikkerlaan, even buiten het centrum. Totaal zijn daar 320 rozensoorten te bewonderen.

Koolzaad en tulpen

foto koolzaadteelt In de buurt van Loppersum kunt u begin mei het koolzaad en de tulpen in bloei zien staan.
In 2001 is een groot areaal (15 x zo groot dan in Groningen) in Polen verbouwd. Maar door de gestegen olieprijs wordt de productie van olie weer interessant en stijgt ook het areaal.

De kenmerkende gele kleur van de koolzaadbloei is inspiratie voor de schilders met hun stijl welke genoemd wordt het Noordelijk realisme.

foto bloembollenteelt De kleigrond in de buurt van Loppersum leent zich goed voor de tulpenteelt.
En tijdens de bloei is het een mooi uitzicht: De tulpenvelden met op de achtergrond de wierdedorpen.

Op de, ook voor de bollenteelt, geschikte zavelklei in en rond Loppersum waren eens veel kleine fruitkwekers gevestigd. Maar dat is geschiedenis. Wel is er gekomen de tulpenteelt van de fa. Schilder.


-naar boven-

Valid XHTML 1.0 Transitional Valide CSS!

logo Grunneger copyright W.Bouwland