DE AANSCHAF VAN EEN PUP

 


Kent u van die dierenwinkels waar van die schattige pups in de etalage zitten ? Ze kijken je met van die grote ogen aan die lijken te zeggen : "Neem me mee !". Deze manier van handel drijven werkt uitstekend. Voor de puppies geldt dat deze vaak uit het buitenland komen en ook vergezeld gaan van een buitenlands paspoort. Soms ook denken mensen  dat ze een raszuivere pup hebben, maar zonder de papieren. Het aanvragen daarvan zou nl. volgens de verkoper te duur zijn. Als het echt gaat om raszuivere pups is geen enkele handelaar gek genoeg om die zonder papieren te verkopen, omdat hondjes met stamboom nu eenmaal duurder zijn dan "wild" gefokte dieren.


Broodfokkers.
Het kopen van dit soort hondjes is verwerpelijk en waarom moet u er niet aan mee werken door deze dieren te kopen: Vooral voor honden geldt dat deze dieren over het algemeen afkomstig zijn van zogenaamde broodfokkers in binnen- en buitenland. Dat betekent dat deze fokkers een aantal teven houden in stallen. De teven worden elke loopsheid (2x per jaar) gedekt en als ze versleten zijn, vaak rond hun 5e of 6e levensjaar, worden ze afgemaakt om plaats te maken voor nieuwe teven. De nesten worden in de vaak afgesloten stallen onder twijfelachtige omstandigheden gehouden. Daardoor maken de puppies geen kennis met de buitenwereld op een leeftijd waarop dat belangrijk is. Ze raken dus niet gesocialiseerd op andere honden, mensen en andersoortige huisdieren. Met de auto naar de volgende handelaar is voor deze dieren vaak de eerste kennismaking met de buitenwereld.


Huiselijke bezigheden.
Als u een gezin hebt en u wilt graag een pup dat al aan kinderen gewend is en bijvoorbeeld ook gewend is aan de stofzuiger en andere normale huiselijke bezigheden dan moet u een dier hebben dat ook onder huiselijke omstandigheden is opgegroeid. Het diertje van de broodfokker heeft hier allemaal nog niets van geleerd en loopt daardoor achter in zijn ontwikkeling in een zeer belangrijke leerfase van zijn leven. Als u dat ene hondje van ruim drie maanden meeneemt voor een zacht prijsje omdat de fokker hem nog "over" heeft, hebt u zelfs kans dat het dier mensen ook eng blijft vinden.


Moraal.
De moraal van dit verhaal is inmiddels denk ik wel duidelijk: Als u een dier uit de dierenwinkel meeneemt omdat het zo zielig is, maakt u alleen maar ruimte om nog meer van deze jonge dieren zo'n ellendige start van hun leven te geven. Dat is nou zielig ! Onderschat de verwaarlozing van dergelijke pups niet. Vorig jaar nog heeft de dierenarts een hondje van 11 maanden in moeten laten slapen vanwege een aandoening die volgens de universiteitskliniek in Utrecht ontstaan was door ernstige verwaarlozing in de eerste levensweken. Een gouden regel om een hond te kopen is: zorg dat u in elk geval geen dier koopt waarvan u de moeder niet kan of mag zien en waarvan u niet weet dat het dier in een huiselijke omgeving met voldoende prikkels is opgegroeid.

Vaak beslissen mensen dat ze een dier willen en moet er ook direct aan die behoefte voldaan worden. Via de rasvereniging van het soort hond of kat dat u graag wilt zult u zelden direct een jong dier kunnen krijgen omdat er wachtlijsten zijn. Populaire rassen kunnen wel een wachttijd van een jaar hebben.
Wat mensen vervolgens doen is zo'n ras via een advertentie in de krant of op internet kopen. Deze dieren hebben geen stamboom, wat op zich geen ramp is, maar het betekent meestal ook dat de ouderdieren niet zijn gecontroleerd op in dat ras voorkomende erfelijke aandoeningen. En juist dat is belangrijk: als we bepaalde erfelijke afwijkingen uit een ras willen fokken, zoals bijvoorbeeld heupdysplasie, dan moeten ouderdieren gecontroleerd worden.

Vanwege al deze extra moeite en het feit dat u bepaalde garanties krijgt, is een raszuiver dier met stamboom duurder, maar u werkt dan wel meteen mee aan een gezonder ras. Maak van de aanschaf van uw dier dus geen impulsaankoop. Juist het wachten op uw dier geeft u de gelegenheid u uitgebreid te informeren over de karaktereigenschappen en opvoeding van uw toekomstige gezinslid.

 

Bron: Dierenkliniek Hof