Na de uitdaging van het bouwen van een dubbele heteluchtmachine ben ik begonnen met een hot air engine met 4 heteluchtmotoren te bouwen, dat is machine nr 9 geworden.
Het is een machine die bestaat uit 4 verdringer cilinders en 2 dubbel werkende arbeidscilinders. Het onderste deel van de arbeidscilinder wordt gebruikt voor de linkse verdringer en het bovenste gedeelte wordt gebruikt voor de rechtse verdringer.
De rechtse en linkse verdringer aan de voorkant van de machine zijn 180 graden ten opzichte van elkaar verschoven door middel van een balansarm. Deze wordt via een stang bediend door een krukwang die weer 90 graden verschoven staat t.o.v. het arbeidszuigerexcentriek.
De arbeidsexcentrieken van de voor- en achterkant staan 90 graden t.o.v. elkaar verschoven. Dit zorgt voor een mooie belasting van de 4 x 90 graden t.o.v. elkaar werkende heteluchtmotoren.
Het resultaat is een rustig lopende heteluchtmachine die, ondanks de zwaar lopende lagers van de arbeidsexcentrieken en het zware bronzen vliegwiel van ± 3.5 kilo, toch nog in staat is om ook met 2 heteluchtmotoren het vliegwiel nog langzaam te laten lopen!
Het heeft mij zeer veel moeite gekost om ook deze grote machine op waxinelichtjes te laten lopen omdat we toch met vrij veel wrijvingspunten te maken hebben. Ook deze machine is met behulp van materialen die ik bij de lorrenboer tegen ben gekomen gebouwd.
Verder is er wat meer messing en brons gebruikt om een goede koeling te krijgen zodat de machine een gehele tentoonstellingsdag op 4 waxinelichtjes met een brandduur van 8 uur kan lopen.
De machine en de koelplaten zijn gemaakt van segmenten uit een grote bronzen flens. Aan de vormgeving is zeer veel aandacht besteed om toch een mooie compacte machine te ontwerpen waar het vliegwiel centraal in staat.
Deze machine heeft van mij de naam 'Basiliek' gekregen vanwege de robuuste uitstraling en het verhoogde middengedeelte wat aan het middenschip van een kerk doet denken.
Laatst gewijzigd: 10-2-2007 22:04:00